Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA TURKIJOS RESPUBLIKOJE, PAKISTANO ISLAMO RESPUBLIKAI IR IRANO ISLAMO RESPUBLIKAI

Adresas: Mahatma Gandi cad. No:38, 06700 G.O.P., Ankara, TURKEY

plačiau »

Tel. +90 312 447 07 66
Faksas +90 312 447 06 63
El. paštas

Nekilnojamojo turto įsigijimas Turkijoje

Sukurta 2015.07.27

Pastaruoju metu padaugėjo į ambasadą besikreipiančių Lietuvos Respublikos piliečių, norinčių Turkijoje įsigyti nekilnojamojo turto.

Pateikiame trumpą atmintinę apie nekilnojamojo turto Turkijoje įsigijimo tvarką ir sąlygas.

Turkija taiko paprastesnę tvarką Lietuvos piliečiams, įsigyjantiems nekilnojamą turtą šioje šalyje

Lietuvos Respublikos ambasada Turkijoje oficialia nota buvo informuota, kad Lietuvos Respublikos piliečiams bus taikoma lengvesnė nekilnojamojo turkto įsigijimo procedūra. Pagal anksčiau galiojusią tvarką buvo reikalingi du leidimai iš Turkijos institucijų – kariuomenės ir Vidaus reikalų ministerijos, o įsigijimo procedūra užtrukdavo nuo pusmečio iki vienerių metų. Nuo šiol nereikės kreiptis į VRM.

Lietuvos piliečiai, planuojantys įsigyti nekilnojamąjį turtą Turkijoje, privalo kreiptis į regioninį registrą/kadastrą (Tapu Kadastro Mudurluğu), kad jų vardu būtų išsiųstas kreipimasis į Turkijos kariuomenę dėl konkretaus perkamo objekto patikros. Atsakymas iš Turkijos kariškių paprastai gaunamas per 6-9 savaites.

Procedūros peržiūra ir pakeitimas padarytas Lietuvos pusės prašymu.

DĖMESIO:

Pagal Turkijoje galiojančius įstatymus visi užsieniečiai suskirstyti į tris grupes: pirmajai grupei priklausančių šalių piliečiams reikia tik Turkijos kariuomenės leidimo, antrosios grupės šalių piliečiams reikia Turkijos kariuomenės ir Turkijos vidaus reikalų ministerijos leidimų, o trečiosios grupės šalių piliečiams nekilnojamąjį turtą Turkijoje įsigyti draudžiama.
Lietuvos Respublikos piliečiai priklauso pırmajai grupei, todėl jiems reikia gauti leidimus tık iš Turkijos kariuomenės.

Lietuvos Respublikos pilietis, susiradęs norimą įsigyti nekilnojamąjį turtą, turi kreiptis į regiono, kuriame yra planuojamas įsigyti nekilnojamasis turtas, Kadastrinio registro centrą (turkiškai: TAPU ve Kadastro Müdürlüğü, internetinės svetainės adresas www.tkgm.gov.tr). Kreipiantis būtina turėti pasą ir šešias 3x4 cm fotografijas.

Kadastrinio registro centre turkų kalba reikia užpildyti prašyma leidimamuı gauti.

Prašymas adresuojamas kariuomenei. Šį leidimą reikia gauti pačiam interesantui. Turkijoje yra keturi centrai (Ankaroje, Erzurume, Izmire ir Stambule) (turkiškai: Türk Silahlı Kuvvetleri, internetinės svetainės adresas www.tsk.mil.tr), kuriuose kariuomenė išduoda leidimus užsieniečiams įsigyti nekilnojamąjį turtą.

Lietuvos piliečiai dažniausiai nori įsigyti turtą Egėjo arba Viduržemio jūros pakrantėje. Šiuo atveju reikia kreiptis į centrą Izmire (Ege Ordu Komutanliği, Narlidere, Izmir, tel. +90232 2383938). Kitais atvejais reikia pasiteirauti Kadastro registro centre, kur bus suteikta tiksli informacija, į kurį centrą reikia kreiptis.

Kaip rodo praktika, leidimų gavimas ir kitų dokumentų tvarkymas užtrunka 3-6 mėnesius. Pasitaiko atvejų, kai ši procedūra užtrunka ir ilgiau.

Gavus visus leidimus, reikia sumokėti pirkimo-pardavimo mokestį. Šis mokestis sudaro 3% nuo Kadastro registro centre nurodytos įsigyjamo turto vertės. Teisiškai nekilnojamojo turto pirkėjas ir jo pardavėjas turėtų mokėti po 1,5% nuo turto vertės, tačiau Turkijoje egzistuoja „nerašyta“ taisyklė, kad visą sumą sumoka pirkėjas.

Sumokėjus pirkimo-pardavimo mokestį, Kadastrinio registro centre turtas užregistruojamas pirkėjo vardu.

Turkijoje egzistuoja kasmetinis nekilnojamojo turto mokestis. Jis sudaro apie 0,015% nuo turto vertės, užfiksuotos jį įsigyjant Kadastrinio registro centre. Konkretų mokesčio dydį kasmet nustato savivaldybės, todėl skirtinguose regionuose jis gali skirtis.

SVARBU:

Visa aukščiau pateikta informacija taikoma užsienio šalių piliečiams, norintiems įsigyti ne žemės ūkio paskirties žemę ir ne didesnį kaip 2,5 ha dydžio žemės sklypą. Žemės ūkio paskirties žemė užsieniečiams neparduodama. Jei norima įsigyti didesnį nei 2,5 ha. žemės sklypą, būtina gauti specialius leidimus, nurodant, kokiai veiklai ši žemė bus naudojama.

Taip pat egzistuoja ir kitas nekilnojamojo turto įsigijimo Turkijoje kelias. Užsieniečiai, tame tarpe ir Lietuvos Respublikos piliečiai, Turkijoje gali įsteigti įmonę ir turtą pirkti įmonės vardu. Tokiu atveju nebereikia jokių leidimų, nebegalioja sklypo dydžio apribojimai, galima įsigyti žemės ūkio paskirties žemę, o perkamas turtas pirkėjo vardu užregistruojamas per vieną ar kelias dienas. Šiuo atveju mokamų mokesčių dydis nesikeičia.

Dėl papildomos informacijos apie nekilnojamojo turto įsigijimo Turkijoje sąlygas taip pat galima kreiptis į bet kurią Turkijoje veikiančią nekilnojamojo turto agentūrą ar teisinės pagalbos įmonę.

Naujienlaiškio prenumerata